Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy

Od kilku dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym objęto aż 183 miejscowości, a zatem określony fragment terytoriów województw podlaskiego oraz lubelskiego. Został on wprowadzony na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na wniosek rządu. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią a także działaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. Zgodnie z opinią rządu polskiego migranci są przywożeni na granice przez służby reżimu białoruskiego. Jest pośród nich grupa, która od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Co więcej rząd wskazywał także na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy białoruskich i rosyjskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można nanieść, gdy w przypadku istotnych zagrożeń środki konstytucyjne nie są wystarczające. Tymczasem rozporządzenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może anulować Sejm, z tego powodu już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który informował o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju i integralności granic naszego państwa. Podkreślił też, iż Białoruś prowadzone w tym momencie przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, organizuje ogromną operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Poza tym wskazał, że reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Zauważył, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być anulowane z wykorzystaniem istniejących już środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu wyjątkowego stanu obok granicy z Białorusią.